Můj vzor má vzor

Dnes chci psát o uvědomění si sebe sama a o tom, co mě k tomu přivedlo.

Už je to několik let, co jsem došla k závěru, že je lepší být sama sebou, než se snažit někoho kopírovat. Znáte to – máte ve svém okolí někoho, kdo je vaším ideálem. Vzhlížíte k němu a obdivujete ho – za to, co dělá, jaký je a čeho dosáhl. A moc chcete být jako on. Je to přeci vzor vašeho života.

BotyK čemu v tomto případě dochází?

Zapomenete sami na sebe. Na svoje pocity, touhy, cíle. Snažíte se dělat minimálně všechno tak, jako váš obdivovaný objekt. Má super mluvu, hraje golf a má nové boty? Wow, to je tak cool! Musím to mít také… V obchodě zjistíte, že ty boty nejsou zrovna pohodlné. Nu což, xy je má, beru je! A golf… Nejste zrovna nadšenci do sportu? Musí to ale být super hra, potkáte spoustu nových lidí, nadýcháte se čerstvého vzduchu atd. Co když vám na greenu zůstane rozum stát, protože prostě nerozumíte tomu, co na tom všichni vidí?

A tak dále a tak dále.

Proč se nejdřív nezamyslím na tím, jestli se mi ty boty vůbec líbí a jestli by mě bavil zrovna ten golf? Dělám to pro sebe? Nebo pro xy? … Nejspíš ne. Xy si vůbec nemusí všimnout, že mám podobné/stejné boty. Tak proč to, do háje, dělám?

No… proč?

Protože chci být oblíbený, úspěšný, krásný,… jako xy. To ale nejde, protože xy je jen jeden. Je prostě originál a nikdo jiný nebude jako on, i když se bude sebevíc snažit.

A víte, co je největší gól?

Když xy před vámi prohlásí, že chce být jako abc. Jako ABC (!!!)! Protože je tak oblíbený, úspěšný, krásný,…

V tu chvíli mi to došlo: honím se za přeludem. MŮJ VZOR MÁ VZOR!

Nejdřív se mi zhroutil svět – můj objekt obdivu dělá úplně to stejné, jako já?! Proč? Vždyť to nemá zapotřebí. Je přece tak cool… Pak mi došla druhá věc: Můj vzor má svůj vzor a jeho vzor má zase svůj vzor. Je to jako dominový efekt.

Kde v tom jsem já?

A tak mi došla třetí věc: kašlu na to, budu sama sebou. Budu nosit, co chci já; dělat, co chci já a dokonce se vykašlu na to, co si o tom všem xy myslí. (Což bylo dříve absolutně nemyslitelné!)

I to byla předzvěst mého hledání „podstaty života“ a moje malá netušená první lekce školy života.Cesta

Jestli chcete udělat podobné pochopení, vřele doporučuji „odchodit“ 10 lekcí Školy života – školy lidství a hojnosti. Nebudete na to sami a neztratíte tolik času u jednoho pochopení, jako jsem ztratila já.

P.S.: Když se vám na někom něco líbí, je v pořádku se inspirovat. Horší je, když se z toho stane posedlost. 😉

Klára Doležalová
Klára je certifikovanou terapeutkou Metody JIH®, lektorkou projektu Škola života a CPT-M: Cvičení přirozeností těla a mysli. Ze svých vlastních projektů se věnuje bytí v přítomnosti a uvádění života do lehkosti - u sebe i svých klientů. :-) #PřítomnéBytí
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • Archivy
  • Autorka článků
  • Přítomné kartičky – dárek pro vás.

    Létají vám myšlenky všude možně a nedaří se vám je zkrotit? Přítomné kartičky vás pomohou vrátit do »TADY & TEĎ«.

  • Prohlédněte si katalog TianDe.

    Kosmeceutika a produkty pro zdraví podle tradiční čínské medicíny. Prohlédněte si v katalogu všechny produkty.